Podsumowanie sezonu 2020

2020 rok to okres szczególny. Z jednej strony szereg zaplanowanych nowych działań i wydarzeń oraz realizacja projektów przy współpracy ze stowarzyszeniami obszaru NGO, a z drugiej strony wprowadzenie szeregu ograniczeń na okoliczność COVID -19.  To m.in. o dwa  tygodnie późniejsze rozpoczęcie działalności CSWiPR oraz stawianym pytaniem na początku sezonu, czy Złota Góra może zastąpić wyjazd na „Majorkę” czy inne ciekawe miejsca chociażby w Europie?

Dzisiaj podsumowując sezon od połowy maja  do końca września, a także zrealizowane  projekty 2020 r.  CSWiPR  możemy powiedzieć, że TAK, mamy taki potencjał w sercu Szwajcarii Kaszubskiej nad jeziorem Brodno Wielkie w Brodnicy Górnej. To perełka turystyczna na skalę Europy i jest nim miejsce Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, miejsce od ponad 45 lat znane z Truskawkobrania i punktu widokowego.

Zajęcia na powietrzu w ramach przygotowanej oferty zajęć sportów wodnych przyciągnęła rzeszę sympatyków: żeglarstwa, nurkowania, wędkowania, kajakarzy, a także spędzania wolnego czasu w obszarze Natury 2000,  z dala od hałasu, zatłoczonych plaż, dla osób poszukujących  przestrzeni i dystansu społecznego.

Przeprowadziliśmy szereg zajęć dla dzieci i młodzieży w nawiązaniu do tematyki wodnej.  To 7 tygodni warsztatów z fachowcami i specjalistami, a także spotkań z znanymi ludźmi, mistrzami sportowymi, takimi jak: Igor Tracz mistrz Polski, Europy i Świata w wyścigach psich zaprzęgów; Wojtek Pruski pasjonat podwodnego świata Good Dive;  Adrian Matfij motocrossowy Mistrz Polski, Kapitan Zawiszy Czarnego oraz muzyk szantowy Waldek Mieczkowski, Szymon Kuczyński żeglarz samotnik, który opłynął świat , Jarek Kaczorowski Mistrz Świata, m.in. w wielu konkurencjach sportu żeglarskiego , Leszek Dubiela Trener Olimpijski m.in. 470, czy też najstarszy mistrz Oldboys na Optymistach Teofil Kaczmarek oraz wielu innych „Kolosów” różnych dyscyplin.

 Wydarzenia minionego sezonu 2020  to m.in:

 • XVII Ogólnopolski Cross Kajakowy o Błękitną Wstęgę jezior Raduńskich  przez STW Bałtyk 
 • Nocne Nurkowanie z cyklicznymi szkoleniami Good Dive 
 • Szkolenia na Deskach Sup z Hubertem Tobis przedstawicielem Związku Sportowego SUP
 • Maskarada impreza plenerowa zorganizowana przez Burgerownię w nawiązaniu do muzyki klubowej z iluminacją świetlną
 • ,Stand Up – na scenie Amfiteatru CSWiPR
 • Cykl regat: Puchar Burmistrza Kartuz, Puchar Starosty Kartuskiego w III Regatta OLD BOYS Złota Góra 2020, Mistrzostwa Pomorza Klasy Cadet,  XIV Mistrzostwa Kartuz, Regatach VIP RACE, VI Żeglarski Puchar Kaszub, w których uczestniczyło ponad  500 zawodników.
 • „Bieg o Złota Górę” w ramach cyklu Kaszuby Biegają w Kartuzach
 •  Szkolenia żeglarskie z możliwością uzyskania patentu żeglarskiego z UKŻ Lamelka Kartuzy.

Nowym projektem wprowadzonym w tym roku była m.in 

 • Szeroka oferta szkoleń nurkowych Good Dive 
 • Szkolenia z zakresu upowszechniania sportów wodnych na słupach, kajakach oraz łodziach wielu załogowych: Omega i 2020. 
 • Jak co roku stowarzyszenie UKŻ Lamelka prowadziło zajęcia dla dzieci w ramach szkółki żeglarskiej na Optistach i Cadetach i kontynuacja półkolonii organizowanych przez Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach.
 • Poszerzyliśmy ofertę o usługi gastronomiczne, m.in. burgerownię.
 • Przy punkcie widokowym Złota Góra  pojawił się m.in. Winners – Kaszubski Park Rekreacyjny
 • Dużym powodzeniem cieszyła się wypożyczalnia sprzętu wodnego, która obsłużyła ponad 2,5 tys. turystów.

Odwiedziły nas tysiące turystów na poziomie ok. 20 tys. jak również pojawiły się ciekawe wydarzenia telewizyjne i promocyjne. Zachęcamy do obejrzenia jednego z nich:  https://www.facebook.com/watch/?v=590150621650176

W tym roku 25 września minęło 10 lat funkcjonowania Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu  na Złotej Górze.  

Koordynator ds. CSWiPR 

Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach Hanna Kajeta