II Regaty Old Boys Regatta Złota Góra 2019 przeszły do historii

W dniach 31 sierpnia  i 1 września w Złotej Górze koło Kartuz odbyły się II Old Boys Regatta Złota Góra 2019. W tym roku organizatorzy przygotowali dwie konkurencje ( Juniora) i klasyfikacje generalną w której warunkiem uczestnictwa było ukończone 45 lat. Górnej granicy wieku nie było. Rywalizacja odbywała się na klasie Optimist.

Organizatorem regat był UKŻ Lamelka Kartuzy i Kartuskie Centrum Kultury. Impreza została objęta patronatem Ocean Sails Violetty i Stanisława Sawko oraz Prezesa UKŻ Lamelka Kartuzy.

Partnerami regat była: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Do regat ostatecznie zgłosiło się pierwszego dnia 10 zawodników a drugiego 14 zawodników, w tym jedna osoba z Francji, jedna osoba z Amsterdamu. Po odprawie nastąpiło losowanie łodzi regatowych. Uczestnicy startowali na Optimistach udostępnionych przez zawodników UKŻ Lamelka Kartuzy.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz nagrody ufundowane przez Viotettę i Stanisława Sawko z firmy Ocean Sails z Kamienicy Królewskiej.

O wynikach decydowały jedynie umiejętności. Każdy o własnych siłach musiał walczyć o punkty. Bywało, że gabaryty załogi były zbliżone do wymiarów łódki. Pomimo towarzyskiego charakteru imprezy, regaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad i procedur określonych Przepisami Regatowymi Żeglarstwa WS, wydanymi przez Polski Związek Żeglarski i instrukcją żeglugi. Rywalizacja na trasie była zacięta, od pierwszego do ostatniego miejsca na mecie, z zasadami fair play. Puchar Old Boys Mastersa otrzymał 82 letni Roger Kulpinski z Francji (Kamienica Królewska).

( więcej na stronie Facebook Lamelka Kartuzy)

Już tradycyjnie na zakończenie pierwszego dnia regat odbyło się spotkanie bankietowe z zawodnikami i zaproszonymi gośćmi. Oprócz grona przyjaciół UKŻ Lamelka Kartuzy, gościliśmy m.in.: Prezesa PZŻ Tomasza Chamerę, V-ce Starostę Piotra Fikusa, Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, Kapitana Zawiszy Czarnego Waldemara Mieczkowskiego, dr Grzegorza Kruszewskiego z Akademii Morskiej, Jakuba Pankowskiego z Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej a także przyjaciół żeglarstwa  m.in. reżysera Jerzego Wolniaka z Teatru Muzycznego z Łodzi.

A już wkrótce,  21-22 września, na jeziorze Brodno Wielkie w Złotej odbędą się XIII Mistrzostwa Kartuz. Będzie to ostatnia w sezonie impreza klasyfikowaną w V Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Dzieci i młodzież będą startowały w klasach Optimist i Cadet. Starsi mogą rywalizować w klasach amatorskich: Omega i Open. Szczegóły na stronie Centrum Kultury.

Zapraszamy na V Galę finałową ŻPK do Kartuskiego Centrum Kultury w Kartuzach  28 września 2019r.

Zaproszenie do udziału w Old Boys Regatta Złota Góra 2019 zrealizowano w ramach zadania publicznego „Matematyka pod żaglami” receptą na aktywność rekreacyjno – sportową mieszkańców Powiatu Kartuskiego  z udziałem przedstawicieli lokalnego środowiska żeglarskiego,  Kartuskim Centrum Kultury oraz Pomorskim Związkiem Żeglarskim.